خانه / اطلاعات سفر به کیش / شهر زیرزمینی کاریز را بیشتر بشناسید

شهر زیرزمینی کاریز را بیشتر بشناسید

کیش یکی از زیباترین جزیره های ایران می باشد که دارای جاهای دیدنی بسیار زیادی می باشد ای جزیره در کنار تمام زیبایی های خود دارای جاذبه های گردشگری می باشد که برای کمتر کسی قابل رویت می باشد یکی از این جاذبه های گردشگری شهر زیر زمینی کاریز می باشد. در ادامه در مطلب اطلاعات سفر به کیش در مورد شهر زیرزمینی کاریز را بیشتر بشناسید بیشتر صحبت خواهیم کرد.

همانطور که گفتیم در شهر دهلیز کاریز در کیش یکی از مقصدها آفاق پویی تاریخی در این آبخست است که قدمتی حدود ۲۵۰۰ سال قدمت داشته و طرح از هنر و تبهر معماران ایرانی در آن زمان بوده است، که این روزها دگرسانی به مقصدی دیدنی و تفریحی شده است. صفت های انحصاری باب به فرد این استخوان بندی دالان از جمله مرجانی بودن، رسم آب شیرین، هوای خنک در زیر زمین و سقف مرجانی مملو از فسیل های با قدمت بیش بالا، این ملاحت و دافعه را در زمره ی مهم ترین گیرایی كشش های هفهف پوزپلنگ و حتی جهان قرار می دهد.

 

یکی از مواردی که سبب شده تا کاریز کیش پر بزرگی شود و تمایزی ویژه با دیگری شهرهای سمج هفهف پوزپلنگ داشته باشد، سقف مرجانی آن است که زمانی بستر آب دریا بوده و قطر آن به ۷ متر می رسد. این سقف پر از صدف و آبزیانی است که به صورت فسیل در آمده اند و به صلحجویی می توانید آنها را نگرش باصره کنید.با توجه به آروین های ارتكاب شده در دانشگاه مونیخ آلمان بر روی فدایی از این فسیل ها، قدمت این سقف را بین ۵۳ تا ۵۷۰ هزارهزار سال نشان می دهند و حکایت از عمر بالای این سقف دارند.

این کاریز در ابتدا دارای دو رشته است که از دو سوی جزیره، منطقه صفین و باغو آبشخور می گیرند. این رشته ها پس از مساحت سنجی مسیری مشخص به محل فعلی آلبوم فرهنگی سیاحتی شهر نقب کیش می رسند و به سه رشته دگرگونی می گردند. آب پس از این محل در یک رشته، استعمال رایج شدن پیدا کرده و به شهر عتیقه حریره منجر می شود که در انتهای مسیر سركشی از کاریز کیش قابل آگاهی است.

در طول مسیر گذر آب،  ۲۷۴ حلقه چاه برای درك آب به چشم می خورد که مقیاس ۷۴ چاه در آلبوم کاریز کیش قرار دارد. وجود این مقدار چاه در مسیر یک قنات، حکایت از این دارد که در این کاریز، آب هم به صورت ساکن بوده و هم به سمت مظهر کاریز عادت و حرکت داشته است. اگر به خلال دیدار مجدد به سقف کاریز نگاه کنید، یکی از حلقه های چاه را که اخیرا در لایه مرجانی به خشونت هفت متر خلق شده را می بینید که فرمی مخروطی دارد.

آب طبیعی

آب چیز در کاریز کیش حاصل از بارش های فصلی است که در این منطقه رخ می دهد. مرجان های چی در مسیر آب های کاریز سبب عصمت شدن آب می شوند و در لایه گل مارن توشه می شود تا در قنات تداول یابد. ساکنان این ناحیه از این آب سهل الهضم مصرف کی می کرده اند و یا آن را با محصولات دیگر مواضه می کردند، چرا که در حدود قرون پنجم و ششم هجری، جزیره کیش مرکز تجارت خلیج فارس و دریای عمان به شمار می رفت و آب نوشیدنی و خوردنی آن نزد کشورهای لب خلیج فارس از ارزش زیاد فوقانی و زیرین برخور بود.

هوای خنک دائمی در زیر زمین

از مهمترین سجیه های شهر دالان کاریز در کیش هوای خنکی است که به طور دائم در آن موج می زند و در طول سال تغییری نمی کند، براین اساس هیچ فرقی ندارد که چه فصلی از سال می خواهید برای معاینه بررسی از آن بروید زیرا اول خنک است. همین هوای ساكن آسوده سبب شده تا آب در دمای مناسبی بنماند و کیفیت آن را برای شرب حفظ شود.

تا مدت ها این قنات، جاذبه ای  برای مسافران و گردشگران نداشت و از آن مصرف ای نمی شد، اما به مرور زمان، توجه مردم به سمت آب شیرین و هوای ملایم و خنک و مخصوصا بافت فسیلی سنگ های مرجانی، جلب شد و تاثیر گذاران بسیاری را برای، نفوذ گذاری بر روی این اثر بااهمیت به یاد ماندنی اغوا کرد.تا این که اولا القصه در شهریور ماه سال ۱۳۷۸، با مشارکت پشتوانه گذاران و توجه مردم، این آلبوم ی قدیمی مجددا احیا شد اما این بار در نه در نقش یک قنات بلکه در نقش شهری قدیمی و باستانی، پذیرای حضور گردشگران و بازدیدکنندگان از تماماً ایران زمین و جهان شد.

ماجرای مرمت از این مكان شروع شد که فردی به نام معمار حاجی حسینی که یک آریایی مقیم آلمان بود، پس از ۳۲ سال دوری از وطن، به هفهف پوزپلنگ بازگردانی و این قنات را مورد ملاحظه قرار داد.مهندس حاجی حسینی با وجه تاثیر گذار خصوصی، توانست پروژه ی احیای این کاریز را کلید بزند و این بنا را مجددا با استعمال از اصول معماری ایرانی، مرمت نماید.

شهر زیرزمینی کاریز

در زمان مرمت و آفرینش مجدد توبه كردن بر روی منبع آب شیرین و کانال های آن، محافظی قرار داده شده بود تا آسیبی به کیفیت آب وارد نشود.این شرطه در صلح کول نامیده می شود که در واقع عماد سیلندر های سیمانی هستند که از استحکامات چاه ها و تونل ها و قنات های حفر شده، احتراس می نمایند.پس از محكم سازی این کاریز، در طول مسیر مختوم به کاریز، بازارچه، موزه و كاباره با معماری سنتی برای استفاده ی بسیار مسافران و رفاه حال آنان ساختن شد و گردشگران فراوانی را به برای بازدید از این كلكسیون کنجکاو و تشجیع کرد.

مطلب پیشنهادی

در مورد فرودگاه بین المللی کیش بیشتر بدانید

در مورد فرودگاه بین المللی کیش بیشتر بدانید

امروزه افراد زیادی در دنیا هستند که بنا بر اهداف مختلف دست به سفر میزنند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *