خانه / جاهای دیدنی قشم / قلعه پرتغالی ها در قشم
قلعه پرتغالی ها در قشم
قلعه پرتغالی ها در قشم

قلعه پرتغالی ها در قشم

یکی از مکان های پر بازدید در جزیره قشم که در سواحل خلیج فارس قرار گرفته است ، قلعه پرتغالی ها است که در شمال جزیره واقع شده است. دستور ساخت این قلعه تاریخی توسط دریانورد پرتغالی ” آلفونسو آلبرکرک “ در سال ۱۵۰۷ میلادی ، زمانی که وی موفق به تصرف جزیره های مستقر در دهانه خلیج فارش شد ، داده شد و در حال حاضر قلعه پرتغالی ها در قشم از مهم ترین جاهای دیدنی قشم محسوب می شود.

قلعه پرتغالی ها
قلعه پرتغالی ها

از آن جایی که پرتغالی ها بر راه بازرگانی دریایی ما بین هند و اروپا تسلط یافته بودند ، به دژ ها و قلعه های محکمی برای حفظ قدرت خود نیاز داشتند که علت بر پا شدن دژ های ، قشم ، هرمز و لارک را توجیه می نماید. وجود چنین دژ هایی موجب دوام حکومت پرتغالی ها بر جنوب ایران تا ۱۱۰ سال شد.

سنگ های آهکی و گچی به همراه ساروچ مواد به کار رفته در این سازه بزرگ راست گوشه می باشند که مساحتی بیش از ۲ هزار متر مربع را به خود اختصاص داده است. در چهار طرف آن چهار برج بلند با بازو هایی بلند که بر روی هر یک توپ و منجنیق تعبیه شده اند ، قرار دارند.

علاوه بر کاربرد دفاعی ، از این قلعه به عنوان انباری برای نگه داری از مهمات و سلاح ها و دیگر تدارکات مورد نیاز در زمان های اضطراری برای خود و سایر دژ ها استفاده می شده است. آب انبار بزرگ ، اتاق های سرباز خانه ، زندان ، کلیسا ، مرکز فرماندهی و تالار از دیگر بخش های موجود در قلعه می باشند. این قلعه بار ها مورد بازسازی قرار گرفته است.

قلعه پرتغالی ها
قلعه پرتغالی ها

در سال ۱۶۲۳ میلادی حکومت صفویه موفق به تصرف همه قلعه های مستقر در دهانه خلیج فارس شد و از آن زمان تا کنون مالکیت این قلعه ها و مهم ترین آبراهه دنیا در اختیار دولت ایران است. البته باید خاطر نشان کرد که این قلعه در زیر خاک مدفون بوده است و در سال ۱۳۷۸ شمسی توسط احسان یغمایی از زیر خاک بیرون آورده شد و مورد کاوش و بررسی باستان شناسان قرار گرفت.

یکی از کشفیات جالب در این زمینه که با حفاری های شرکت برق در ۵۰۰ متری آن در سال ۱۳۸۷ انجام گرفت ، کشف تونل زیر زمینی قدیمی به طول ۳ کیلو متر بود که این قلعه را به شهر قشم ، میدان سعدی ، متصل می کند. علت ساخت آن هم ایجاد راهی برای فرار نیرو های نظامی و امن نگه داشتن مهمات عنوان شده است.

مطلب پیشنهادی

دیدنی های قشم

از طرف دیگر در این جزیه ما درخت زار حرا و بك های مانگرو را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *