خانه / اطلاعات سفر به کیش / غذاهای محلی جزیره ی کیش
غذاهای محلی جزیره ی کیش
غذاهای محلی جزیره ی کیش

غذاهای محلی جزیره ی کیش

شهری هایی که در جنوب کشور ما واقع شده اند دارای غذاهای بسیار لذیذ جنوبی می باشد که دارای دستور پخت خاصی می باشد و ما قصد داریم شما را با این غذاهای خوشمزه ی مردم اهل جنوب آشنا سازیم در ادامه مطلب با توجه به در نظر داشتن اطلاعات سفر به کیش می خواهیم غذاهای محلی جزیره ی کیش را به شما معرفی نماییم.

هریسه

گندم خیس خورده را به همراه گوشت مرغ یا گاو و آب به میزان کافی روی حرارت بگذارید تا کاملا بپزد و آب آن کم شود. در اواخر طبخ نمک و به میزان دلخواه هل یا دارچین به آن بیافزایید و اگر کاملا باتجربه شده بود و آب خیلی کم شده، هریسه را از روی شعله بردارید. بعد همه موارد را بوسیله میکسر قلمی یا مخلوط کن خوب میکس کنید تا یکدست شود و ذره ای بزرگی نداشته باشد.

هریسه
هریسه

(اگر از مرغ با استخوان استعمال می‌کنید قبل از آمیخته کردن استخوان مرغ را جدا کنید). البته بطور قدیمی و با عضله کوبی که از چوب درخت نخل تهیه شده این کار را انجام می‌دهند. اگر بعد از ترکیب شدن کمی شل بود می‌توانید دوباره روی گرمی بگذارید تا خوب سفت شود.
برای تامین سس هریسه می‌بایست كامل نفقه را با هم مختلط کرده، روی حرارت بگذارید تا کاملا متكاثف فشرده شود. البته می‌توانید عنفوان شکر را کاراملی حاضر کنید و بعد دنباله مواد سس را بیافزایید. سس را در ظرفی جداجدا بریزید و در کنار هریسه بگذارید تا هر کس بنا به بویایی خود از سس استعمال کند.

برنج مجبوس

تکه های مرغ را به همنشین زردچوبه، چوب دارچین، ۳ عدد از میخک درسته، فلفل سفید نکوبیده، هل و رنده گوجه فرنگی روی حرارت متوسط قرار داده و اجازه دهید تا حاضر شود بطوریکه آب آن آزگار نشود.
مرغ ها را پس از طبخ از آب آن جدا کرده و آب ته مانده را برای پخت برنج کنار بگذارید. ( ادویه های درسته را از آب مرغ جدا نکنید تا حین پخت پلو طعم و مزه مطبوعی بخود بگیرد.) تخم گشنیز، رازیانه، میخک و زیره سبز را با یکدیگر آسیاب کرده و کنار بگذارید.

برنج مجبوس
برنج مجبوس

برنج را که از قبل نظیف و خیس کرده اید با آب مرغ اندازه کرده و روی گرمی گذاشته تا آب مرغ بخورد پلو برود. مرغ ها را بهمراه ۱ قاشق چایخوری از ادویه های آسیاب شده لا به لای برنج داده و دم کنید، یعد از اینکه برنج دم کشید آنرا در ظرف حالت نظر کشیده و سرو نمائید.

مطلب پیشنهادی

پیش‌نویس خودکار

خرید بلیط هواپیما کیش ارزان

مروارید خلیج فارس، جزیره کیش یکی از زیباترین نقاط ایران می باشد، که از زمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *