خانه / جاهای دیدنی کیش / کشتی یونانی جزیره کیش
کشتی یونانی

کشتی یونانی جزیره کیش

هم چنان که راه خود را به غرب جزیره زیبای کیش ادامه دهیم ، یک کشتی بزرگ به گل نشسته در سواحل نگاهمان را به خود جلب می نماید. این کشتی که به ” کشتی یونانی ” معروف است در سال ۱۳۴۵ خورشیدی در نزدیکی روستای باغو اسیر ساحل شد و اکنون از مهم ترین جاذبه های گردشگری جزیره کیش محسوب می شود. اگرچه برخی مه آلود بودن هوا و عدم وجود فانوس دریایی در سواحل جزیره کیش را از دلایل رخ دادن این حادثه عنوان نموده اند ، علت یا علت های این رویداد هنوز هم مبهم است.

کشتی یونانی
کشتی یونانی

ساخت این کشتی به سال ۱۹۴۳ میلادی برابر با ۱۳۲۲ شمسی در بندر گلاسکو واقع در کشور اسکاتلند بر می گردد. شرکت ویلیام هامیلتون ساخت آن را بر عهده داشته است. طول این کشتی عظیم الجثه به ۱۳۶ متر و وزن آن به ۷۰۶۱ تن می رسد. میزان بار قابل حمل توسط آن نیز معادل ۶۶۰۱ تناژ  و نیروی محرکه آن ۵۱۰ اسب بخار به ثبت رسیده است. نام آن در ابتدا در زمانی که دولت آفرقای جنوبی آن را اجار کرده بود ، “شیپور امپراطور” و بعد از آن ” ناتورالیست ” بوده است. تردد آن از سال ۱۳۳۸ تا سال ۱۳۴۴ شمسی تحت مالکیت کشتیرانی ایران با نام های ” سیروس فارس ” و ” همدان ” انجام می گرفته است.

طبق اطلاعات موجود در شرکت بیمه لویدز لندن ، در زمان رخداد این حادثه این کشتی با نام کولااف به کشور یونان به افرادی به نام های فرانگولیس و کلیافس تعلق داشته است که در زمان بازگشت به کشور یونان در چهارم مرداد در مختصات ۲۶ و ۲۰ درجه شمالی و ۵۳ و ۵۴ درجه شرقی گرفتار سواحل خلیج فارس شد و حتی ۸۰ روز تلاش یدک کش هلندی ، اورینکو ، برای نجات آن اثری نداشت. از آنجایی که از نظر اقتصادی تلاش بیشتر به صرفه نبود ، شرکت انگلیسی آشورت لندن که مدیریت آن را بر عهده داشت اجازه داد تا مسافران پیاده و بار ها تخلیه شوند.

کشتی یونانی
کشتی یونانی

اگرچه این کشتی قدمت و یا اهمیت خاصی ندارد و به دلیل برخورد امواج با آن در طول سالیان در حال فرو پاشی است ، منظره خاطره انگیز و دل ربایی که موقع خورشید در کنار آن ایجاد می شود به همراه آرامشی که در آن محیط وجود دارد ، آن را به یکی از جاذبه های توریستی جزیره کیش مبدل نموده است.

گردشگران زیادی برای گرفتن عکس های یادگاری و لذت بردن از زیبایی و آرامش منطقه از آن بازدید می نمایند. در همین راستا یک پارک ساحلی به همین نام با وسعت ۶۰ هزار متر مربع و با امکانات بسیار مانند آمفی تئاتر و رستوران های ایرانی و لبنانی در نزدیکی آن در حال ساخت است. با این تفاسیر در صورت سفر به این منطقه زیبا و فراموش نشدنی، کشتی یونانی جزیره کیش را نیز از یاد نبرید.

مطلب پیشنهادی

چتر پاراسل جزیره ی کیش

چتر پاراسل جزیره ی کیش

در حلقه ها و مراكز تفريحات دريايی كيش، امكاناتی اخت ذیل های تعلم غوطه بازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *