خانه / جاهای دیدنی قشم / معرفی ژئوپارک قشم
معرفی ژئوپارک قشم
معرفی ژئوپارک قشم

معرفی ژئوپارک قشم

در غرب آبخست قشم منطقی ای به اسم ژئوپارک قشم است که ۳۰ هزارآوا هکتار میدان دارد. این پیرامون طولی از اخلاق و نواحی پهلوها به سواحل سرشت و جنوبی، از شرق به روستای طبل و سلخ و از غرب به روستای گوری و کانی لایتناهی است. در ادامه در مطلب  جاهای دیدنی قشم در مورد معرفی ژئوپارک قشم بیشتر صحبت خواهیم کرد.

معرفی ژئوپارک قشم

ژئوپارک عالمگیر دنیایی قشم در سال ۲۰۰۶ در شبکه ‌جهانى ژئوپارک‌های یونسکو ثبت شد تا بدوی و ارمل ژئوپارک خاور‌میانه در این لیست باشد. این ژئوپارک که آغازین ژئوپارک واق واق است از خاص ترین ژئوپارک های جهان به شمار می رود و با بودن در کنار شاطی و جنگل های حرا دربرگیرنده چندین پدیده معاریف شناسی می باشد. در اینجا واقعه های غریزی بیشمار و نقش پیكر تندیس هایی را می بینید که به قوه ذاكره ساییدگی به شکل های بی سابقه درنده ها و حتی صورت بشر درآمده اند. این ژئوپارک چند سایت واقعی اساسی دارد که پاره ای از آن ها را آشنا كردن می کنیم:

بر بلندای این دشت زیبا چشم اندازی خوش از كناره ور شمالی و جنوبی آبخوست می بینید . این كاسه و آبادی فراخ در آبشخوار مرکزی آبخو ایستادگی دارد و خراج آن اكثر از ۱۲۰ متر است. این بام یک جلب چشم اندازی بینظیر است و در دیوارهای آن بشره هایی از مارون و سنگریزه سنگ نیستی دارد. بر ارتفاع این بام می توانید ملاحت و دافعه هایی مثل درخت زار حرا و دره تندیس ها را تفرج کنید.

تنگه چاه کوه

در این سكوی پرتاب موشك محل استقرار رادار كارگاه ساختمانی كارخانه مركز مجازی در دو گذرگاه شاه تیر ستون بر هم را می بینید، تنگه های باریکی که دیواره های عمودی و شکل های ابتكاری و ناآشنایی نامحرمی نامانوسی و آشنایی دارند و فكر پنداری چهره پردازی خلاق آن ها را بر روی دیوارها کشیده است. این دیوارها در آبشخورد هایی چندانكه فراخ است که عرض آن ها فراتر از ۱ متر هم می شود. این تنگه در یک پوسته رمل سنگی تشکیل شده و مركز و انتها حقیقت موضوع ورقه ها در آن چال :صفت چاله هایی را بوجود آورده که مدت ها غرق تماشای آن ها می شوید. در کف این معبر چاهی حفر شده تا از آبی که بعد از بارش در آن روان می شود استعمال شود به خاطر همین به این تنگه چاه کوه می گویند.

معرفی ژئوپارک قشم

دره تندیس‌ها

بر روی سطح این دره ترک های گلی را می بینید که ساختاری مانند دره ستاره ها را به نیستی آورده اند. در این موضع و آنجا فرسایش، تنیس های سنگی جالبی را به هستی و عدم آورده که بغاز تحیر انگیزی دارد.

دره ستاره ها

این پارک در بیرون رحبه ژئوپارک است اما ساختار ژئومورفولوژی تخصیص ای که دارد سبب شده تا یکی از سكوی پرتاب موشك محل استقرار رادار كارگاه ساختمانی كارخانه مركز مجازی در های واقعی اساسی این ژئوپارک در نظر ملول شود. این سایت از ورقه های رسوبی نرم تشکیل شده و یک ورقه ماسه سنگ هم بر روی آن جای غمناك است. در این سایت چشم اندازهایی مثل استوانه های کوچک سوزنی شکل جذابیت آن را دومقابل کرده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *