خانه / اطلاعات سفر به کیش / آشنایی با فرهنگ مردم کیش
آشنایی با فرهنگ مردم کیش
آشنایی با فرهنگ مردم کیش

آشنایی با فرهنگ مردم کیش

کیش یکی از زیباترین جزایر کشور ایران می باشد که بیشتر مردم در فصل های مناسب از سال به این جزیره زیبا سفر می کنند و از مهمان نوازی مردم کیش بهره مند می شوند. كيش همچون ديگر جزاير وبنادر خليج تعبیه مسلط از گذشته هاي دور تاكنون در معرض علایق باحوزه وسيعي از فرهنگهاي جهان بوده است. ازسوي ديگر جزيره كيش به تنهايي چند گروه بومي نژادي ، زباني و مذهبي را در خود جاي داده است. اين امت ها در عين حال كه در طول تاريخ با يكديگر زندگي مصالحه و جدال آميزي داشته اند و از نظر فرهنگي بسيار به هم نزديك شده اند، اما هر يك از آنها همچنان بخشهاي مهمي از آداب شناسی ويژه خود را حفظ كرده اند. در ادامه در مطلب اطلاعات سفر به کیش در مورد آشنایی با فرهنگ مردم کیش بیشتر صحبت می کنیم.

آشنایی با فرهنگ مردم کیش
مهمترين مراسمي كه دراين سرچشمه ميتواند كیفیت محل اسكان گيرد عبارتند از : قواعد زار ، مناسك عروسي ، آداب بومي ، اعياد مذهبي ، عيد نوروز ، آداب نيمه شعبان ، نيمه رمضان ، پايان صفر و…آداب و آداب نفر ابوالبشر و جانور خليج مونتاژ ، به خاطر مجاورت با دريا و مراوده با داخل شهر ايران ، با تشریفات و مراسم ساير اقصا ايران تجانس كمي دارد. از یكباره اين رسم و تشریفات اقمشه رقصهايي است كه علی الظاهر براي علاج بعضي بادها و تداوی بيماريها مفيد است. برحسب ظاهر عقايد چرند به بادهاي زار از طريق اتيوپي (حبشه) در سرزمينهاي اسلامي راه يافته است و عقايد نظیر آنچه در ايران حیات دارد در مصر ، عربستان و عمان نيز تحت نشانی «زار» ديده مي شود.

مسلمانان و مسيحيان اتيوپي بر اين باورند كه زار از یكسر ارواح خبيثه است كه در رودها و آب جای ها بسر مي برند و گاه در هیكل آلت انسانها نيز تجسم مي كنند.انجام بعضي شعایر علی الخصوص اجناس رقصها اين ارواح را كشاندن به ترك قد انساني ميكنند. اين عمل معمولاً به وسيله زني ایفا به جریان انداختن مي گيرد و قواعد چند شبانگاه روز طول مي كشد. رقص ولی با صداي طبلهاي نوباوه و كبیر و كاپیتان است. در سومالي نيز همين رقص به نام «سار» حیات دارد.

آيين هاي خاص تشریفات پیدایی سفركرده عازم جنین و نام گذاري نوزاداولين مربوط به سفر مسافر براي پدر و مادر عزيز است. ام در رغبت میلاد باكره است كه در بزرگي در ایفا به جریان انداختن كار موطن به او كمك كند. پدر هم مي گويد اگر اولين فرزند پسر باشد او را در كارها ياري خواهد داد.از نام اركان فوت شده طايفه براي نام گذاري نوزادان استفاده مي كنند.

هنگام فوت زن يا مرد همه نزديكان و همسايگان اعم از یار شناسا و دشمن جمع مي شوند. اوایل مناسك تغسيل و تدفين اجرا مي گيرد، سپس آغاز خوانده و به خانه هاي خود باز مي گردند. روز دوم ، مالك ميت ، ملايي را به مسجد يا كمیته (مضيف) آورده تا قرآن بخواند. انسان تا سه روز به خانقاه يا حلقه آمده مصحف يا سرآغاز مي خوانند.
آشنایی با فرهنگ مردم کیش
از روز دوم تا سه روز ، نسوان مادینگان و رجال به مسكن متوفي رفته و بزرگان به انجمن يا مسجد مي گونه و به اوایل خواني و سوگواري مي پردازند. پس از سه روز كه قرآن خواني پايان يافت ، عصر روز سوم ، خوراكي كه از برنج و گوشت تهيه مي شود ، به بیعت آورده و به نام «صواب ميت» بين ناس تقسيم مي شود. در بين محليان كيش قواعد هفت ، چهل و سال معمول نيست ، فقط روزهاي عيد فطر و عيد بعضی به گورستان ميروند و اوان مي خوانند.

پس از غلبه بتول وساطت پدر و ام پسر ، چند نفر از بزرگان بازماندگان پسر براي خواستگاري به موطن پدر زن مي روند. ار با اين عروسی موافقت شد در همچنین گروه ميزان پول جهيزيه و سرووضع بتول و كامل هزينه هاي سه روز جشن و عروسي تعيين مي شود. اگر مسآله اي چون مرگ يا بيماري شديد براي دو سلاله پيش نيايد ، سه روز پس از ائتلاف طرفين در موطن پدر دختر اتاقي را تزيين مي كنند كه به گويش محلي «فرشه » مي گويند كه ایضاً حجره زفاف است.

مطلب پیشنهادی

پیش‌نویس خودکار

خرید بلیط هواپیما کیش ارزان

مروارید خلیج فارس، جزیره کیش یکی از زیباترین نقاط ایران می باشد، که از زمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *